Widok V
Punkt widokowy znajdujący się na wzgórzu Ślimak we Wrzeszczu otwarty został 6 maja 2017 roku.Piąte miejsce widokowe otwarte w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk” znajduje się na szczycie mierzącego 98 m n.p.m. Królewskiego Wzgórza we Wrzeszczu, obecnie znanego pod nazwami: Ślimak, Sobótka lub Góra Jana.
Królewskie Wzgórze zamyka od strony północnej Królewską Dolinę, która pod tą nazwą znana jest już od XVII wieku. Nawiązuje ona do wizyt królów Jana III Sobieskiego oraz Augusta II Mocnego w tej okolicy. Niezalesiony dawniej teren kompleksu wzgórz nabył w 1803 roku senator napoleońskiego Wolnego Miasta Gdańska zamożny armator i filantrop Johann Labes i przekształcił go w park leśny.
W parku wytyczono ścieżki, przygotowano miejsca widokowe, a alejki parkowe obsadzono szpalerami krzewów ozdobnych. Zasadzono również drzewa wielu gatunków, także owocowe. Powstały modne w tym czasie sztuczne ruiny oraz ustawiono okolicznościowe głazy. W wieczory sobótkowe urządzano tam pokazy fajerwerków oraz występy artystów dla ludności. Na cześć Johanna Labesa wzgórze nazwano Johannisberg - Góra Jana. Szczyt wzgórza zwieńczyła kamienna wieża widokowa, z której jeszcze do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku można było podziwiać pełną panoramę Gdańska i okolic.
Zdewastowany na skutek wojen napoleońskich teren został wykupiony w 1832 roku przez miasto z przeznaczeniem na park miejski. Tak powstał jeden z pierwszych w Europie publicznych parków krajobrazowych, którego największą atrakcją były liczne punkty widokowe w kierunku Zatoki Gdańskiej i okolic. W tym też okresie przemianowano najwyższe wzniesienie Sobótka na Królewskie Wzgórze (niem. Königshöhe) na cześć króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III.
Warto dodać, że na południowo-wschodnim zboczu wzgórza zachowały się relikty dawnego cmentarza żydowskiego, natomiast na zboczu od strony ulicy Jaśkowa Dolina powstał jeszcze przed I Wojną Światową w części zachowany do dziś tor saneczkowy.
W spektaklu plenerowym z okazji otwarcia V punktu widokowego wystąpił poeta i prozaik wrzeszczański Antoni Kozłowski, który zaprezentował fragment swojej opowieści pt. „Bukowy las”. W spektaklu udział wzięli też muzycy: duet Jarosław Ziętek i Jarosław Janiszewski, saksofonista Kuba Klemensiewicz i perkusista Piotr Leciejewski oraz znakomity aktor, performer i bard Władek Zaporowski. Wielki aplauz wśród licznych gości wzbudził występ marionetki Chińczyka Lee, w którego życie „tchnęła” Grażyna Kilarska, profesor gdańskiej ASP.
Dojście do punktu widokowego na Ślimaku możliwe jest od strony ul. Traugutta, a także od ul. Jaśkowa Dolina po przeciwnej stronie wejścia do Teatru Leśnego.
Z punktu rozpościera się widok na Wrzeszcz, kampus Politechniki Gdańskiej, a także na Zielony Trójkąt, Nowy Port, latarnię morską i Zatokę Gdańską.