Widok IX - "Mieczysław"
Widok znajdujący się na Wzgórzu Luizy w Łostowicach został odsłonięty 4 listopada 2017 roku.Dziewiąty punkt widokowy otwarty w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk" znajduje się na Wzgórzy Luizy.
Wzgórze Luizy to wzniesienie znajdujące się w Gdańsku-Łostowicach, w pobliżu zbiegu ulic Niepołomickiej oraz Kampinoskiej. Wznoszące się na wysokość 68 metrów n.p.m. wzgórze już 200 lat temu było popularnym punktem turystycznym dla ówczesnych gdańszczan, wybierających się na piesze wędrówki poza miasto.
Jego nazwa ma ścisły związek z epoką napoleońską i upamiętnia Luizę Pruską – żonę króla Prus Fryderyka Wilhelma III, inicjatorkę sojuszu Prus i Rosji przeciwko Francji, który ostatecznie doprowadził do upadku Napoleona w 1815 roku. Mianem Wzgórza lub Góry Luizy (niem. Luisenberg) wzniesienie nazwano w 1810 roku, a w 1817 roku ustawiono tam pomnik w formie żeliwnego krzyża. Ważący ok. 400 kilogramów krzyż był największym tego typu obiektem na Pomorzu. Upamiętniał on oficerów wschodniopruskiej Landeswehry, poległych w walkach z wojskami napoleońskimi w 1813 roku. Pomnik został zniszczony w 1968 roku, a śladem jego istnienia jest zachowany do dzisiaj kamienny cokół.
Szczątki krzyża zostały odnalezione w 2008 roku i staraniem parafian oraz proboszcza kościoła św. Judy Tadeusza księdza Mieczysława Pikora zostały wmurowane w fasadę świątyni. Na cześć księdza Pikora miejsce widokowe otrzymało imię "Mieczysław", a uroczystego odsłonięcia Widoku z Góry Luizy dokonano 4 listopada 2017 roku. Otwarciu IX Widoku towarzyszył wystrzał armatni oraz salwa honorowa z muszkietów w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej żołnierzy w strojach napoleońskich. Spektakl uświetnił występ Władka Zaporowskiego oraz zespołu muzyki kameralnej pod kierunkiem Aleksandry Urbanowicz.
Wartym uwagi jest rosnący u podnóża wzgórza 250-letni dąb szypułkowy, który w 1986 roku został uznany za pomnik przyrody.
Punkt widokowy daje perspektywę na okoliczne wzgórza oraz zabudowania miejskie w kierunku Obwodnicy Trójmiasta.