Widok IV - "Ignacy"

Widok IV znajdujący się na Wroniej Górce w Aniołkach otwarty został 22 kwietnia 2017 roku.

Czwarty punkt widokowy, który został otwarty w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk” przenosi nas do gdańskiej dzielnicy o urokliwej nazwie Aniołki.

Położona jest ona na północ od Śródmieścia i przebiega przez obszar wzdłuż Wielkiej Alei Lipowej przy al. Zwycięstwa. Swoją nazwę Aniołki zawdzięczają działającym w latach 1370-1807 i nieistniejącym już dziś kościołowi i szpitalowi Wszystkich Bożych Aniołów.

Charakterystycznym miejscem Aniołków jest wzniesienie morenowe o wysokości 55 m n.p.m. zwane Wronią Górką. Jest ono dobrze widoczne z Placu Zebrań Ludowych i najlepiej dostać się na nie można schodami prowadzącymi od strony ul. Wroniej.

Walory krajobrazowe Wroniej Górki znane są nie od dziś. Już w latach 30. XX wieku stworzony został projekt wytyczenia szlaku krajobrazowego o nazwie Höhenweg ciągnącego się przez wzgórza Aniołków, Wrzeszcza i Oliwy. Jednym z punktów na trasie szlaku była właśnie Wronia Górka. Projekt został zrealizowany co prawda tylko częściowo na odcinku od Aniołków do Królewskiego Wzgórza, ale jego niewielkie pozostałości są widoczne do dziś – kamienne schody, murki oporowe czy leśne ścieżki.

Ciekawy elementem Wroniej Górki są schody terenowe prowadzące od strony ul. Wroniej do miejsca widokowego. Osobliwością schodów jest ich trapezowy kształt - są one wąskie u dołu i rozszerzają się ku górze. Dzięki iluzji związanej z perspektywą, stojąc u podnóża schodów można odnieść wrażenie, że wzniesienie nie jest tak wysokie jak w rzeczywistości i tym samym jest bardziej zachęcające do wejścia. Z kolei spojrzenie ze szczytu schodów w dół sprawia, że odczucie jest zgoła odwrotne, że wzgórze jest znacznie wyższe, niż jest faktycznie.

Otwarcie widoku IV na Wroniej górce stanowiło część obchodów Dnia Ziemi zorganizowanego w 2017 roku przez Zarząd Dzielnicy Aniołki. Widok otrzymał imię "Ignacego" na cześć Ignacego Giełguda, bohatera walk o Gdańsk w okresie napoleońskim.

Z punktu widokowego świetnie widoczne są przemysłowe tereny Gdańska – stocznia, baseny oraz tereny portowe. W oddali widoczny jest również Stadion Polsat Plus Arena Gdańsk.