Widok III
Widok III na Górze Jana nad Kaczym Dołkiem otwarty został 17 grudnia 2016 roku.Trzeci punkt widokowy otwarty w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk” otwarty został we Wrzeszczu na wzniesieniu nad ul. Jaśkowa Dolina.
Historycznie nosił nazwę Polany Lenza na cześć porucznika, a później kapitana Lenza z pruskiego garnizonu Gdańska. To on, jako inżynier wraz z majorem Gäde oraz kapitanem von Winterfeldem przy udziale skarbnika Gdańska Wilhelma Ferdinande Zernecke prowadził prace renowacji zdewastowanego Parku Jaśkowej Doliny. U podnóża miejsca widokowego znajduje się tzw. Gaj Śpiewaków, którego nazwa pochodzi od organizowanych w parku imprez artystycznych, m.in. festynów świętojańskich. Obecnie miejsce to nosi nazwę Kaczego Dołku.
Niezależnie od swojej nazwy nie sposób nie wymienić najważniejszej osoby, bez której nie byłoby Parku Jaśkowej Doliny. Mowa o Janie Labesie, od którego pochodzi nazwa wzniesienia, gdzie znajduje się punkt widokowy – Góra Jana.
Jan Labes urodził się 29 sierpnia 1754 roku w Gdańsku. Był kupcem, handlującym zbożem i drewnem, właścicielem flotylli statków, kamienic na ul. Długiej i spichlerzy oraz Senatorem I Wolnego Miasta Gdańska. W swojej działalności skupiał się jednak nie tylko na pomnażaniu własnego majątku, ale był również filantropem i społecznikiem. Z ramienia władz miasta opiekował się domem dziecka przy ul. Sierocej oraz szpitalem miejskim przy Bramie Oliwskiej.
W 1803 roku nabył lasy w Jaśkowej Dolinie, które przekształcił w ogólnodostępną promenadę spacerową dla mieszkańców. Jan Labes przysłużył się również do odnowienia okazałego drzewostanu Wielkiej Alei Lipowej.
Wojna napoleońska, w wyniku której Gdańsk zmuszony był do zapłaty wysokich kontrybucji, a także blokada handlu z Anglią doprowadziły Labesa do ruiny finansowej, co przyczyniło się do jego przedwczesnej śmierci 8 lipca 1809 roku. Pochowany został w Bazylice Mariackiej.
Do 1945 roku obecna ul. Lelewela nosiła imię Jana Labesa – Labesweg. W domu przy Labesweg 13 wychowywał się pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla Günter Grass.
W trakcie otwarcie Widoku III wystąpił znany wrzeszczański poeta Antoni Kozłowski, który zaprezentował fragment jednego ze swoich utworów poświęconych Górze Jana.
Dojście do punktu widokowego możliwe jest od ul. Jaśkowa Dolina (od strony dawnej Łąki Festynowej, obecnie parkingu) wspinając się alejką leśną na wzgórze widokowe.
Z punktu widać: wille na ul. Jaśkowa Dolina, Stary Wrzeszcz, Centrum Handlowe Manhattan, wieżowiec Olimp, wieże kościołów, zabudowę ul. Legionów, Zaspę, Zatokę Gdańską.