Pomnik Pamięci Mieszkańców Klukowa pomordowanych w lasach piaśnickich
Współczesny pomnik, upamiętniający zamordowanych 14 mieszkańców Klukowa rozstrzelanych przez Niemców w lasach piaśnickich 21.11.1939 r. Pomnik odsłonięto w 2003 roku.Wymiary
Wymiary płyty kamiennej max: 138,50 cm x 122,00 cm x 32,00 cm
Wymiary płyty cokołowej: 168,00 cm x 115,00 cm x 8,00 cm
Wysokość całego pomnika: 201,50 cm
Usytuowanie
Gdańsk – Matarnia, u zbiegu ulic Radarowej i Radiowej
Data odsłonięcia
2003 r.
Autor projektu/wykonawca
Nieznany
Właściciel/opiekun
Administrator: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Opis
Współczesny pomnik, w formie tablicy memoriałowej, upamiętniający śmierć 14 mieszkańców Klukowa zamordowanych przez Niemców w lasach piaśnickich 21.11.1939 r. Tablica z ciemnego granitu, polerowanego po stronie licowej, jest ustawiona na jasnoszarej płycie granitowej, leżącej na cokole murowanym z kostki kamiennej. Na tablicy w górnej części, po lewej stronie, znajduje się wycięty znak krzyża, obok napis o treści: PAMIĘCI MIESZKAŃCOM KLUKOWA POMORDOWANYM W LASACH PIAŚNICKICH 21 LISTOPADA 1939 R. Poniżej umieszczono nazwiska rozstrzelanych mieszkańców Klukowa:
Barzowski Józef Elwardt Brunon Mielewczyk Wiktor Sebastian Jan Szubert Otton Zieliński Józef Żywicki Klemens
|
Żywicki Stanisław Ziegert Jan Schmit Marian Miotk Bernard Mehring Jan Darga Edward Cygert Dionizy
|
ODESZLI ZA OJCZYZNĘ
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Gdańsku
KAMIEŃ UFUNDOWAŁA FIRMA MURKAM
W latach 1939 – 1940 w lasach w pobliżu miejscowości Piaśnica w gminie Wejherowo hitlerowcy przeprowadzali egzekucje ludności Polskiej z terenów Pomorza, głównie ówczesnego Powiatu Morskiego (Ziemi Wjherowskiej i Puckiej oraz z Gdyni). Wśród pomordowanych znajdowali się głównie przedstawiciele polskiej inteligencji – urzędnicy samorządowi, duchowni, nauczyciele oraz działacze polskich organizacji. Łącznie śmierć w lasach piaśnickich poniosło ok. 12 tys. osób, których pochowano w ponad 30 masowych grobach.