Pomnik - obelisk "W hołdzie najmłodszym żołnierzom"
Współczesny pomnik, upamiętniający najmłodszych żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej – „synów pułku”. Pomnik odsłonięty w 1996 roku.Wymiary
Wymiary kamienia max: 220,00 cm x 120,00 cm x 60,00 cm
Usytuowanie
Gdańsk – Wrzeszcz, Park Akademicki przy ul. Narutowicza
Data odsłonięcia
12.05.1996 r.
Autor projektu/wykonawca
Inicjator budowy pomnika: środowisko „Synów Pułku” Politechniki Gdańskiej
Właściciel/opiekun
Administrator: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Opiekun: Politechnika Gdańska
Opis
Współczesny pomnik, upamiętniający najmłodszych żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej – „Synów Pułku”. Monument w postaci głazu narzutowego w kolorze różowo-szarym, stojący bezpośrednio na gruncie. Na głazie umieszczone są inskrypcje na pięciu tablicach odlewanych w metalu z napisem wypukłym o treści :
1. Odznaka: „SYN PUŁKU”, w przedstawieniu godło Polski (Orzeł) oraz bęben,
2. BÓG HONOR OJCZYZNA,
3. W HOŁDZIE NAJMŁODSZYM ŻOŁNIERZOM WALCZĄCYM NA WSZYSTKICH FRONTACH OJCZYZNY W LATACH 1939-1945,
4. GDAŃSK 12 05 1996,
5. POMNIK. TEN GŁAZ POSTAWIONO Z OKAZJI TYSIĄCLECIA GDAŃSKA A ODSŁONIECIA I POŚWIECENIA DOKONAŁ KS. H. JANKOWSKI - GŁÓWNY FUNDATOR, A.D.1996 R.
Kamień otoczony jest niskim ogrodzeniem z okrągłych słupków metalowych zamkniętych od góry pierścieniami, przez które przechodzi łańcuch.
Tradycja „Synów Pułku” pochodzi z czasu II Rzeczpospolitej. „Synami i Córkami Pułku” nazywano sieroty przygarnięte przez jednostkę wojskową. Dzieci mieszkały w sierocińcu, ale były objęte patronatem wojska, m.in. chodziły do szkoły w mundurach jednostki opiekuńczej. W trakcie II wojny światowej nazywano tak młodocianych żołnierzy, biorących udział w walkach. Odznakę „SYN PUŁKU” ustanowił w 1968 r. Minister Obrony Narodowej. Nadawana była żołnierzom i partyzantom, którzy walczyli z bronią, nie mając 17 lat.