Pomnik - czołg "Pomnik Czołgistów"

Pomnik – czołg z czasów II wojny światowej, upamiętniający czołgistów biorących udział w walkach wyzwoleńczych Gdańska. Pomnik odsłonięty w 1945 roku.

Wymiary

Wymiary czołgu max: 270,00 cm x 310,00 cm x 620,00 cm

Usytuowanie

Gdańsk – Aniołki, al. Zwycięstwa

Współrzędne: 54,22’0”N  18.38’4”E

Data odsłonięcia

1945 r.

Autor projektu/wykonawca

Nieznany

Właściciel/opiekun

Administrator: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Opis

Pomnik jest oryginalnym czołgiem z czasów II wojny światowej, upamiętniającym czołgistów biorących udział w walkach wyzwoleńczych Gdańska. Czołg pomalowany na kolor zielony stoi na płycie betonowej znajdującej się na murowanej platformie wyłożonej  płytami z piaskowca i betonu; z tyłu za pomnikiem znajdują się maszty flagowe. Na frontowej części czołgu, na tablicy brązowej, wypukły napis: POMNIK CZOŁG T.34 1 BRYGADY PANCERNEJ IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE KTÓRY W MARCU 1945 R. WALCZYŁ O POWRÓT GDAŃSKA DO MACIERZY. Po lewej stronie napisu wypukły wizerunek Orła bez korony.

Na cokole stoi oryginalny czołg T-34 z krótkolufowym działem 76 mm o nr bojowym 121. W 1945 roku został umieszczony przy Al. Zwycięstwa jako pomnik. Treść pierwotnej inskrypcji umieszczonej na pomniku brzmiała: CZOŁG T-34 PRZESZEDŁ SZLAK BOJOWY ODRODZONEGO WOJSKA POLSKIEGO OD LENINO DO GDAŃSKA. BRAŁ UDZIAŁ W WALKACH O WAŁ POMORSKI W SKŁADZIE WARSZAWSKIEJ BRYGADY PANCERNEJ IM.BOHATERÓW WESTERPLATTE. ODZNACZONY KRZYŻEM GRUNWALDU I ORDEREM CZERWONEGO SZTANDARU. CZOŁG PORUCZNIKA JULIANA MIAZGI, KTÓRY W 1945 ROKU PIERWSZY WJECHAŁ DO GDYNI. PRZEBYŁ SZLAK BOJOWY OD SMOLEŃSKA PRZEZ WARSZAWĘ, BYDGOSZCZ DO GDYNI.

W czerwcu 2017 przeprowadzono gruntowne prace naprawczo-oczyszczające czołg.  Czołg został na nowo pomalowany w zielonym, historycznym kolorze zgodnym z kolorystyką czołgów z okresu II wojny światowej.

 

Więcej z kategorii: