Forma przestrzenna poświęcona Cyprianowi Kamilowi Norwidowi
Współczesny pomnik w formie 8-bocznej kolumny z rzeźbą abstrakcyjną na szczycie poświęcona Cyprianowi Kamilowi Norwidowi. Pomnik odsłonięto w 1964 roku.Wymiary
Wysokość kolumny: 240,00 cm
Wymiary rzeźby max: 100,00 cm x 85,00 cm x 70,00 cm
Wymiary cokołu: 55,00 cm x 78,00 cm x 78,00 cm
Wysokość całości obiektu: 395,00 cm
Usytuowanie
Gdańsk – Wrzeszcz, skwer przy ul. Klonowej
Współrzędne: 54.22’49”N 18.36’14”E
Data odsłonięcia
1964 r.
Autor projektu/wykonawca
Rzeźbiarz: Alfons Łosowski
Właściciel/opiekun
Administrator: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Opis
Współczesny pomnik w formie 8-bocznej kolumny z polerowanego granitu na cokole w formie ściętego ostrosłupa. Na szczycie kolumny znajduje się granitowa rzeźba abstrakcyjna. Kolumna stoi na cokole betonowym z okładziną granitową z napisem o treści: „LEGENDA”. NORWIDOWI AUTOR RZEŹBY ALFONS ŁOSOWSKI. ROK POWSTANIA 1964. Pomnik stoi na kwietniku na skwerze przy ul. Klonowej.
Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) jest uznawany za jednego z czterech największych poetów polskich. Jego twórczość zbyt trudna, a w konsekwencji, niedoceniona i prawie nieznana współczesnym, została całkowicie zapomniana po jego śmierci. Został ponownie odkryty w okresie Młodej Polski i popularyzowany przez Zenona Przesmyckiego – Miriama. W Polsce powojennej poezja Norwida została odkryta jeszcze raz, jako teksty poezji śpiewanej m.in w twórczości Czesława Niemena.
Alfons Łosowski ukończył wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Po wojnie uczestniczył w odbudowie zabytków Gdańska, wykonując rekonstrukcje zniszczonych rzeźb m.in. figury króla Zygmunta Augusta z wieży ratuszowej. Twórca licznych pomników gdańskich i rzeźb plenerowych, rozpoznawalny ze względu na charakterystyczny styl cechujący się syntetyczną formą i wykorzystaniem jako środka ekspresji artystycznej naturalnej, organicznej faktury materiału kamiennego. Inne rzeźby Alfonsa Łosowskiego na terenie Gdańska to m.in. pomniki Świętopełka i Mściwoja w Parku Oliwskim, pomnik Norwida „Legenda” we Wrzeszczu oraz rzeźby plenerowe na terenie Parku Oruńskiego i Starego Miasta.