Brama Zielona
Iluminacja Bramy Zielonej uruchomiona została w 1997 roku, a jej modernizację przeprowadzono w 2007 roku.Brama Zielona
Brama Zielona powstała w latach 1564-1568 u wschodniego wylotu Długiego Targu, zamykając od strony Motławy Drogę Królewską. Jej nazwa mogła wynikać z malowanych na zielono kamiennych dekoracji lub drewnianych wrót zamykających przeloty, a nawet z koloru pierwotnego przeszklenia okien.
Brama została zbudowana w stylu niderlandzkiego manieryzmu, wykonana jest z drobnej amsterdamskiej cegły i elementów kamiennych. Brama Zielona posiada cztery kondygnacje oraz pięciokondygnacyjne skrzydło od południowego zachodu, dobudowane ok. 1573 roku. Główna brama posiada cztery przejazdowe arkady.
Brama Zielona posiada bogaty wystrój rzeźbiarski, mający demonstrować znaczenie miasta z herbami Polski, Prus Królewskich, Gdańska i Hohenzollernów oraz figury. Obszerne wnętrza bramy służyły do celów publicznych, m.in. uroczystości, festynów, biesiad czy przedstawień teatralnych. W przyziemiu bramy ustawiono czynną do 1868 roku wagę miejską.
W XVIII i XIX wieku Brama była siedzibą Towarzystwa Przyrodniczego, Zachodniopruskiego Muzeum Przyrodniczego. W 1945 roku Brama została spalona, a odbudowy dokonano w latach 50. Od tego czasu była siedzibą różnych instytucji i biur, a od 2003 jest administrowana przez Muzeum Narodowe.
Źródło: gedanopedia.pl