Nasz profil na Facebook
Aktualności
Zmiany w organizacji ruchu w Śródmieściu Gdańska w okresie letnim – 2018

Wzorem lat ubiegłych, również w 2018 roku w okresie letnim w Śródmieściu Gdańska wprowadzona zostanie zmieniona organizacja ruchu. Nowością jest czas jej obowiązywania, który został wydłużony do 02.09.2018 r. Nowe zasady poruszania się po Głównym i Starym Mieście wprowadzone zostaną 15.06, kiedy swoje funkcjonowanie rozpocznie Strefa Kibica na Targu Węglowym.

Letni okres obfitował będzie w dużą liczbę wydarzeń kulturalnych i sportowych, które będą miały miejsce w Śródmieściu. Oprócz wspomnianej Strefy Kibica, która na Targu Węglowym działać będzie w trakcie piłkarskich Mistrzostw Świata (15.06 – 15.07) na obszarze Głównego i Starego Miasta odbędą się również Regaty o Puchar Mariny (16 – 17.06), a także V Światowy Zjazd Gdańszczan (06 – 07.07). Z tego względu, z myślą o bezpieczeństwie i komforcie mieszkańców Gdańska oraz odwiedzających miasto turystów w sercu miasta obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu. Zmiany dotyczyć będą kierowców, ale również pasażerów komunikacji miejskiej.

Jednym z elementów zmienionej organizacji jest zamknięcie dla ruchu kołowego Targu Węglowego, gdzie w utworzonej Strefie Kibica transmitowane będą mecze na piłkarskich Mistrzostwach Świata. Ponadto wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na Podwalu Staromiejskim, ulicy Grodzkiej oraz Wapienniczej (od skrzyżowania z ul. Lawendową do ul. Stara Stocznia) w relacji do ul. Stara Stocznia. Ruch jednokierunkowy obowiązywać będzie również na ulicach Igielnickiej i Stolarskiej (od skrzyżowania z ul. Podwale Staromiejskie do skrzyżowania z ul. Refektarską) w relacji do ul. Łagiewniki, a także na ulicach Olejarnej i Browarnej w relacji do Podwala Staromiejskiego oraz na ul. Grobla III w relacji do ulicy Świętojańskiej. Na w/w ulicach wyznaczone zostaną także dodatkowe miejsca postojowe.

Kolejną zmianą, na którą powinni zwrócić szczególną uwagę kierowcy, jest odwrócenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Złotników w relacji do ul. Szerokiej oraz na ul. Św. Ducha (od skrzyżowania z ul. Węglarską do skrzyżowania z ul. Złotników) w relacji do ul. Złotników. W związku z tym wjazd pojazdów do Strefy Ograniczonej Dostępności będzie możliwy Targiem Drzewnym oraz ul. Św. Ducha. Wyjazd odbywać się będzie ulicami: Kozią, Św. Ducha, Złotników lub Kleszą, Krowią i Przędzalniczą. Ta ostatnia ulica według zmienionej organizacji ruchu będzie ulicą dwukierunkową.

Na czas organizacji Jarmarku Św. Dominika i samej imprezy (19.07 – 25.08) wprowadzone zostaną kolejne modyfikacje w ruchu drogowym. Na wszystkich ulicach na terenie Jarmarku obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów, z wyjątkiem posiadaczy identyfikatorów Międzynarodowych Targów Gdańskich. Zakaz ruchu obowiązywał będzie w godzinach od 10.00 do 20.00.

Zamknięte dla samochodów będą m.in. ulice: Tkacka, Kołodziejska, Węglarska, Pańska, Św. Ducha (na odcinku od ul. Złotników do ul. Bosmańskiej), Szeroka (na odcinku od ul. Złotników do ul. Bosmańskiej), Grobla I, Grobla II, Grobla III, Grobla IV, Straganiarska (na odcinku od ul. Warzywniczej do ul. Grobla III) oraz Most Zielony. W okresie Jarmarku Św. Dominika do ul. Podwale Staromiejskie powiększona zostanie Strefa Ograniczonego Dostępu. Przypominamy, że wjazd do Strefy możliwy jest dla posiadaczy specjalnych identyfikatorów.

Kierowcy, którzy zdecydują się na przyjazd do centrum Gdańska samochodem, będą mogli pozostawić swój pojazd na płatnych parkingach przy:

 • ul. Podwale Grodzkie 6 – wjazd od ul. Rajskiej
 • ul. 3 Maja przy Powiatowym Urzędzie Pracy
 • ul. Karmelickiej – wjazd od ul. Elżbietańskiej 
 • ul. Gnilnej
 • ul. Gradowej
 • ul. Katarzynki
 • ul. Św. Ducha
 • ul. Podwale Staromiejskie/ul. U Furty
 • ul. Rogaczewskiego
 • ul. Ołowianka (parking Polskiej Filharmonii Bałtyckiej)
 • ul. Rzeźnickiej
 • ul. Pszennej
 • ul. Angielska Grobla
 • ul. Łąkowej (parking Akademii Muzycznej)
 • ul. Długie Ogrody/ul. Seredyńskiego
 • ul. Gdyńskich Kosynierów  - wjazd do ul. Dyrekcyjnej
 • Europejskim Centrum Solidarności – wjazd od ul. Nowomiejskiej.

Parking dla autokarów wyznaczono na ul. Długie Ogrody/Podwale Przedmiejskie na wysokości ul. Seredyńskiego (wjazd od ul. Długie Ogrody). Przy postoju do 10 minut autokary będą mogły zatrzymać się również na buspasie na Podwalu Przedmiejskim.

Przypominamy, że miejsca parkingowe na Głównym i Starym Mieście znajdują się w Strefie Płatnego Parkowania. Korzystanie z tych miejsce jest płatne w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 do 17.00. W soboty, niedziele i święta parkowanie w SPP jest bezpłatne.

Stawki opłat za postój pojazdów samochodowych w Strefie Płatnego Parkowania na terenie Miasta Gdańska:

 • opłata za pierwszą godzinę parkowania: 3 zł
 • opłata za drugą godzinę parkowania: 3,60 zł
 • opłata za trzecią godzinę parkowania: 4,30 zł
 • opłata za czwartą i kolejne godziny parkowania: 3 zł
 • opłata dodatkowa za brak uiszczenia opłaty za parkowanie: 50 zł
 • opłata dodatkowa za brak uiszczenia opłaty za parkowanie, jeśli zostanie uiszczona w ciągu 7 dni kalendarzowych (maksymalnie dwa razy w roku kalendarzowym): 30 zł

Wakacyjna zmiana organizacji ruchu będzie miała wpływ również na komunikację miejską.Od 15.06 do 31.08 zmianie ulegnie trasa kursowania autobusu linii 100. Poruszał się on będzie linią zastępczą: Dworzec Główny – Targ Drzewny – Podwale Staromiejskie – Igielnicka – Aksamitna – Łagiewniki – Wały Piastowskie – Dworzec Główny, tj. z pominięciem Targu Węglowego, Ogarnej, Długiego Targu, Szerokiej i Targu Rybnego.

W zależności od frekwencji odwiedzających Strefę Kibica na Targu Węglowym po zakończeniu meczów zostaną uruchomione dodatkowe kursy na liniach autobusowych i tramwajowych.

W okresie letnim nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów czuwać będą funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy będą zwracać uwagę na m.in. na nieprawidłowe parkowanie pojazdów, spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach, niezdyscyplinowanych właścicieli psów, nielegalny handel oraz nachalne żebractwo w rejonie Traktu Królewskiego.

W celu uzyskania informacji związanych ze zmianami w organizacji ruchu w sezonie wakacyjnym zachęcamy mieszkańców do zgłaszania się do Gdańskiego Centrum Kontaktu pod numerem telefonu: 58 52 44 500 lub drogą e-mailową pod adresem: gck@gdansk.gda.pl. Mieszkańcy Śródmieścia otrzymają również ulotki wraz z mapą, objaśniające wprowadzone zmiany.Lista załączników:
Ulotka_ORGANIZACJA RUCHU W SEZONIE [1596288 bajtów]
 

Polecamy:

aleja lipowa

email: info@gzdiz.gda.pl
©2010-2017 Gdański Zarząd Dróg i Zieleni